Header Image

barnresan

Hej! Mars 2018: vår första IVF-behandling. Maj 2019: efter vårt tredje embryo transfer föddes vårt första barn. Juni 2020: vårt andra barn föds utan IVF-behandling! IVF-tankar, bebistid och småbarnsår! Och allt jag tycker är kul och som kretsar runt det här med kids: aktiviteter, böcker, inredning, kläder & leksaker. Kontakt: [email protected] Instagram: barnresan.se

Pricken och… testresultat!

Publicerad,

I dag är vår officiella testdag. För två veckor och två dagar sedan åkte vi till Umeå för att göra återföringen.

Det är intressant att se hur embryon skiljer sig – utvecklingen går ju väldigt fort och det syns även på ett litet embryo.

Så här såg Pricken ut denna gång. Embryot har börjat kläckas ur ägget; då är den redo att fästa sig i livmodern. Om ni vill se skillnaden mot embryot som sattes in under vår första frysåterföring så kan ni göra det här!

Vi har vetat resultatet sedan i måndags. Vi ville göra en eventuell pina kort och eftersom min mens var beräknad att komma runt onsdag den 5 september kändes det som att resultatet skulle vara ganska tillförlitligt. Det var också dag 14 och två dagar innan vår testdag – och förra återföringen fick vi testdag på dag 14. Annars skulle jag inte rekommendera att tjuvtesta!

Testandet blev väldigt spontant; min man föreslog det och trots min nervositet nappade jag direkt. Några sekunder efter att vi stoppat ner stickan kunde vi se hur det skulle gå…

…TVÅ SUPERTYDLIGA STRECK! Jag är gravid!!! ❤

Det känns ofattbart, overkligt men underbart att få ett positivt test! Jag har nog inte riktigt förstått det än. Den där future babyn som vi pratat om i flera år; och nu är det på riktigt?

Det som pekade på att det skulle bli positivt var mina ömmande bröst (förutom den uteblivna mensen). Det brukar jag aldrig ha i samband med mensen. Ändå trodde jag in i det sista att kroppen kanske lurat mig.

I dag har jag tagit ett till test för sakens skull vilket visade två lika starka streck så lite senare ska jag ringa till Livio.

Mycket kan fortfarande hända då det är så tidigt men det kan det å andra sidan göra under hela livet, så vi tänker bara på hur spännande, fint och roligt det är! ?

4 Kommentarer

  1. Gud vad kul! Stort grattis!!
    Jag gjorde ett FET ungefär samtidigt som du och fick också ett plus!!
    All lycka till <3

  2. Helt rätt inställning – nu ska ni bara njuta!

  3. Alltså så så fint! Och stort! ?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *