Header Image

barnresan

Hej! Mars 2018: vår första IVF-behandling. Maj 2019: efter vårt tredje embryo transfer föddes vårt första barn. Juni 2020: vårt andra barn föds utan IVF-behandling! IVF-tankar, bebistid och småbarnsår! Och allt jag tycker är kul och som kretsar runt det här med kids: aktiviteter, böcker, inredning, kläder & leksaker. Kontakt: [email protected] Instagram: barnresan.se

Dag 12, samtal med Livio

Publicerad,

Livio ringde upp mig för att prata om morgonens ultraljud. De tycker att blåsan var liten (13 mm) och jag ska därför på ett till ultraljud på torsdag, så de kan se hur stor den är då. Om det hinner bli positivt ägglossningstest så bokar jag av den tiden!

Efter ultraljudet imorse kilade jag in på Apoteket och bokade Ovitrelle om den skulle behövas.

Jag frågade också om Ovitrelle; det här med att jag först fick den utskriven och sedan när jag ringde för att meddela mensen så nämnde den sköterskan inte ens Ovitrelle som ett alternativ, utan sa bara att om ägglossning sker söndag/måndag så blir det inte någon återföring.

Nu fick jag förklarat att om det är möjligt får en ta sprutan men ser de att det inte kommer hjälpa eller ändå krocka med fel dagar så är det ju ingen idé. Det är lite det de vill kolla på torsdag också och planera för!

Jag är ändå hoppfull och tror att vi kommer få se det glada fejset snart! ?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *